СЬОГОДНІ: Неділя, 14.08.2022, 6:36

В Україні злетіли тарифи на комуналку: скільки заплатимо в 2022-му

В Україні з 1 січня зросли тарифи на воду та доставку газу. При цьому, за оцінками уряду, також подорожчає опалення та сам газ. Про те, як і чому зміняться ціни, читайте у матеріалі.

Що вже подорожчало?

З 1 січня в Україні зросли ціни на доставку газу (у цілого ряду облгазів) та воду. К примеру, тариф на доставку куба с помощью “Винницагаз” вырос с 2,016 до 2,112 грн, “Закарпатгаз” – с 2,136 до 2,388 грн за куб, “Ивано-Франковскгаз” – с 2,148 до 2,232 грн за куб, “Николаевгаз” – с 2,148 до 2,388 грн/куб.

Тут варто нагадати, що суми у платіжках на доставку газу формуються виходячи з двох показників: середнє місячне споживання газу з жовтня до жовтня та тарифу облгазу. Ці цифри множать, а отриману суму потрібно платити щомісяця, незалежно від того, скільки газу ви витрачаєте.

Також подорожчала вода. Наприкінці минулого року профільна комісія вирішила підвищити ціни 45 водоканалів. Пояснили це подорожчання електроенергією, зростанням витрат на ремонти та зарплати. Для порівняння, у Києві кубометр виріс у ціні з 25,38 до 30,384 грн за куб.

А ось ціни на газ, опалення та електроенергію, ймовірно, не змінюватимуть до кінця опалювального сезону, тобто до травня 2022-го.

Як зростатимуть тарифи у 2022-му: прогнози Кабміну

Уряд опублікував свої оцінки про те, як зростатимуть тарифи на комуналку 2022-го. Варто зазначити, що йдеться лише про офіційні прогнози. Це не означає, що ситуація не зміниться та чиновники не змінять свого рішення. Отже, згідно з офіційним прогнозом:

  • газ подорожчає на 10–16% (до 8,69–9,1 грн за куб);
  • вартість електроенергії не збільшиться;
  • вода подорожчає на 11%;
  • опалення подорожчає на 6% (у Києві, наприклад, до 33,7 грн за куб).

Такі оцінки представник Кабміну розробили ще у травні, до того моменту, як ціни на газ у Європі злетіли. Однак тут також варто враховувати, що “Нафтогаз” і зараз продає на потреби населення блакитне паливо за цінами, нижчими від ринкових. Якщо така практика продовжиться і цього року. то подорожчання можна утримати лише на рівні 6%.

Прогнози експертів: скільки коштуватиме комуналка

Свої оцінки також озвучили провідні експерти. Їхні думки зібрало та опублікувало Мінекономіки. Це неофіційний прогноз і передбачає більш стрімке подорожчання. Так, за їх оцінками:

  • газ подорожчає на 20% (до 9,4 грн);
  • електроенергія на 17,5% (1,9 грн за споживання понад 100 кВт*годину);
  • опалення та гаряча вода на 16% (залежно від постачальника кінцева вартість відрізнятиметься).

У самому Кабміні зазначають, що консенсус-прогноз експертів часто не відповідає реальній динаміці цін. Однак тут важливо додати, що ні уряд, ні експерти не могли за рік до енергокризи передбачати його наслідки для України. Також ніхто з високою точністю не може спрогнозувати, що чекає на енергоринок за рік.