СЬОГОДНІ: Субота, 25.06.2022, 7:39

У Рівному мітингуватимуть архітектори

Архітектурна спільнота України проводить всеукраїнську акцію, щоб заявити свій протест проти законопроєкту 5655, який в інтересах великих забудовників фактично знищує професію архітектора, закладає фундамент для неминучих інженерних катастроф, суттєво звужує можливості громад впливати на містобудування та централізує корупцію в містобудівній галузі.

Учасники акції – архітектори Рівного та області, члени РОО НСАУ, небайдужі громадські організації та активісти, депутати місцевих рад, захисники самоврядності та європейських цінностей в Україні.

Чому архітектори і небайдужі громадяни виходять на акцію?

1 липня, в День Архітектури України у Верховній Раді депутати 309 голосами прийняли в першому читанні законопроект №5655 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності”.

Законопроект, який мав би збалансувати містобудівну галузь та найкращим чином збалансувати інтереси ключових зацікавлених сторін – суспільства, місцевого самоврядування, забудовників, архітекторів, страховиків та інших, натомість покращує становище лише забудовників.

Контроль за сферою містобудування передається від авторів архітектурних та містобудівних проектів та місцевого самоврядування в руки забудовників та центральної влади в обличчі Мінрегіону. Професійна архітектурна спільнота проаналізувала законопроєкт та дійшла висновку, що законопроект 5655 загрожує реформі децентралізації в Україні та містить суттєві корупційні ризики.

Крім цього, законопроєкт 5655 всупереч Конституції України позбавляє архітекторів авторських прав і можливості здійснення авторського нагляду на своїх об’єктах.

Це означає, що забудовника вже ніхто не зможе втримати від спокуси в гонитві за наживою будувати огидні та аварійно небезпечні будинки, школи, лікарні та дитячі садочки.

Представники Архітектурної Плати Національної спілки архітекторів України, яка об’єднує понад 2800 сертифікованих архітекторів в Україні, неодноразово публічно висловлювали позицію щодо законопроєкту 5655. Аналогічні позиції щодо законопроєкту були також висловлені журналістами, антикорупційними громадськими активістами, відомими архітекторами та представниками органів місцевого самоврядування.

13 жовтня НАЗК опублікувало висновок стосовно законопроекту №5655 (https://www.facebook.com/ArchPalata/posts/239601761520835 ) де зазначила, що проєкт Закону “містить корупціогенні фактори та потребує доопрацювання”.

Таким чином, загалом за останні 4 місяці негативні висновки щодо законопроєкту 5655 надали:

● Національне агентство з питань запобігання корупції;
● Національна Спілка Архітекторів України;
● Архітектурна Палата НСАУ;
● Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради
України;
● Міністерство культури та інформаційної політики України;
● Представники Асоціації міст та Асоціації ОТГ;
● ГО “Разом проти корупції”.

Акція «За справжню реформу містобудування» відбудеться в Рівному, на Майдані Просвіти, 1 (перед РОДА), 16 листопада
(вівторок), о 12:00.