СЬОГОДНІ: П’ятниця, 01.07.2022, 19:31

Перший в Україні додаток міжнародного обміну радіологічною інформацією запрацює на Рівненській АЕС

У внутрішньому кризовому центрі Рівненської АЕС відбулося протиаварійне навчання за темою «Підготовка повідомлень кризових центрів у форматі МАГАТЕ» у додатку «IRIXManager» для відпрацювання злагодженості дій підрозділів групи інженерної підтримки та групи забезпечення оперативного управління і функціонування кризових центрів.

У 2019 році МАГАТЕ розробило спеціальний формат міжнародного обміну радіологічною інформацією у форматі IRIX (International Radiological Information eXchange). Це формат обміну інформацією у розширеній мові розмітки XML для вебобміну інформацією та даними між національними та міжнародними організаціями, що беруть участь у реагуванні на ядерні та радіологічні надзвичайні ситуації не лише на атомних електростанціях, а й підприємствах зі збагачення чи утилізації ядерного палива, втрати джерел та транспортних аваріях.

За ініціативи заступника начальника цеху радіаційної безпеки РАЕС Олександра Романенка, було створено програмне забезпечення «IRIXManager». Завдяки його власній розробці рівненські атомники першими серед українських АЕС працюватимуть відповідно до міжнародних стандартів. У додатку формуватиметься інформаційний звіт у форматі IRIX. Документ міститиме дванадцять розділів, які описують усі деталі та наслідки аварії, метереологію, дії реагування, медичну інформацію, запити про допомогу, інформацію для ЗМІ. Додаток «IRIXManager» створений як прототип майбутньої корпоративної системи аварійного реагування ДП НАЕК «Енергоатом». Ієрархічно користувачі матимуть повноваження згідно з обов’язками: створення розділів звіту, їхнє погодження та затвердження.

«У наших планах запровадити роботу додатку «IRIXManager» так, щоб усі відповідальні працівники могли формувати інформаційні звіти паралельно. Для цього буде використано зберігання розділів звіту в СУБДО ORACLE. До впровадження цього додатку при формуванні звіту спеціалісти запитували загальну інформацію один в одного, що призводило до втрати дорогоцінного часу. Після сьогоднішнього навчання всім задіяним фахівцям на робочі місця буде встановлено прототип додатку для відпрацювання алгоритму дій. Восени на масштабних протиаварійних тренуваннях інформаційне повідомлення буде складатися вже у формат IRIX. Після доопрацювання програмного забезпечення та відпрацювання дій на практиці, пропонуватимемо НАЕК «Енергоатом» розробити централізоване програмне забезпечення для формування інформаційних повідомлень відповідно до стандартів МАГАТЕ для кризових центрів українських АЕС», – підсумував Олександр Романенко.