СЬОГОДНІ: Середа, 21.04.2021, 9:15

У музеї на Рівненщині презентували унікальний макет (+ФОТО)

Макет «Сарни, лютий 1918» створювали два місяці, а монтували цілу ніч. На ньому – частина міста Сарни майже століття тому. Сьогодні, 19 лютого, ексклюзивну роботу презентували в Сарненському історико-етнографічному музеї, – пишуть Сарненські новини.

Чому саме ті часи обрали для відтворення, пояснила директорка музею Вікторія Дашко:

– Цей період увійшов в історію Сарн. На макеті зображений час перебування в нашому місті українського уряду. Саме в Сарнах Грушевський пише свій публіцистичний твір «На порозі нової України» в період з весни 1917-го до весни 1918-го років. Один з уроків тих днів – ні держава без армії, ні армія без держави не існують.

На макеті для Сарненського музею показали частину Сарн. Відобразили вокзал до перебудови поляками, еклектичну стару водонапірну башту, затишну вулицю Залізничну з дерев’яними будиночками та телеграфними стовпами, ешелони з урядовцями та бронепоїзди Дашкевича, які боронили Центральну раду.

Втілити задум допоміг музейник з міста Жовква Львівської області Віктор Заславський. Раніше він вже створював схожий макет для музейної кімнати у Бердичеві.

– Тоді ми вирішили відтворити бойовий шлях Дашкевича від Києва до Сарн і назад. Зробили вагонний поїзд, вокзал, де проходили бої. А Вікторія Дашко консультувала щодо вигляду Сарненського залізничного вокзалу в доленосний 1918 рік. Коли зробив макет для Бердичева, Вікторія Василівна сказала: «Хочу такий собі». Тож після здачі приступив до роботи, – розповів пан Заславський по відеозв’язку.

Процес створення тривав два місяці. А монтували в музеї всю ніч.

– Я мав за честь працювати пліч-о-пліч зі справжніми професіоналами своєї справи. Саме такі люди працюють у Сарненському музеї. Надіюся, що продовжимо нашу співпрацю, адже багато в чому мислимо однаково. Історію потрібно не лише розповідати, а й показувати, щоб це зацікавлювало. Не боятися експериментувати та приймати нестандартні рішення, – наголошує майстер.

До слова, макет перебуватиме в музеї постійно, тож побачити його можуть всі охочі. Сарненський історико-етнографічний музей працює з вівторка по суботу з 9 до 18 години.