У Рівному 25 вересня з о пів на десяту ранку під стінами будівлі обласних адміністрації та ради стартувала акція протесту “Зірвані закупівлі МОЗу вбивають дітей”. Вона стосується нестачі ліків для онкохворих дітей.
Хто й за що
Подію анонсували напередодні учасники Наглядової ради обласної дитячої лікарні, представники громадськості та благодійних організацій Рівного, які опікуються тяжкохворими дітьми. На подію закликали прийти усіх небайдужих.
Вимогу протестувальники ставлять до уряду – покарати винних за зірвані державні тендери на закупівлю ліків і негайно знайти спосіб провести закупівлю медпрепаратів для важкохворих дітей, а також для хворих на ВІЛ/СНІД та туберкульоз.
Звернення до влади підписали місцеві журналісти, активісти, волонтери, політики.
По обіді з приводу цієї ситуації має відбутись брифінг МОЗу. Як пояснили учасники, під обласну адміністрацію прийшли через те, що голова ОДА – представник центральної влади на місці.
Чому це актуально
Станом на 18 вересня у Рівненській обласній дитячій лікарні були відсутні основні препарати хіміотерапії для лікування дітей, що мають різні види гострого лейкозу. Препаратів хіміотерапії для лікування деяких інших видів раку залишилось орієнтовно на два-три місяці.
“Ситуація з лікуванням дітей, хворих на рак та інші тяжкі захворювання, викликає почуття обурення і сорому. Станом на середину вересня 2020 року Міністерство охорони здоров`я так і не провело закупівлю ліків для важко хворих дітей. По жодній з 10 програм, жодної централізованої поставки ліків по потребі за 2020 рік не було здійснено. Відсутність необхідних ліків призведе до смертей серед пацієнтів, яких можна врятувати. Блокування держзакупівель – неприпустимо і злочинно!””, – йдеться у спільній заяві організаторів.
Волонтери додали, що така ситуація з забезпеченням медикаментами важкохворих дітей по централізованим поставкам склалась у всіх областях України.
Рівненщина – як приклад
“Протягом перших місяців року надходили ліки за попередні роки і тому такої критичної ситуації в лікарні не було. Також надходили ліки за кошти обласного бюджету, майже 3 мільйони гривень було профінансовано медикаменти. Це все надходило і дітей було чим лікувати. Зараз ситуація просто критична”, – каже голова правління БФ “Скарбниця Надії” Мар’яна Рева.
“Деякі батьки настільки в шоковому стані знаходяться, що навіть не можуть усвідомити, що це вже наступило”, – додає голова правління БФ “Серце дітям України” Марина Кузмічова.
У МОЗ уже реагували
23 вересня Суспільне у прямому ефірі програми “Сьогодні. Головне” вийшло на зв’язок із заступницею міністра охорони здоров’я Світланою Шаталовою.
“Абсолютно погоджуюсь із тезою про прогнозованість і відсутність моніторингу, який за цими ліками мав здійснювати керівник структурного підрозділу ОДА. Я вже мала розмову з губернатором. Завтра викликала цього керівника структурного підрозділу. З моєї точки зору – спущено “на самотьок”, навіть в минулому році, планування цих закупівель”, – каже урядовиця.
Світлана Шаталова зазначила, що з цього приводу проведуть детальне розслідування і проведуть перерозподіл ліків. 24 вересня, як повідомляли Суспільному в ОДА, до києва їздив керівник медицини області Олег Вівсянник.