СЬОГОДНІ: Субота, 28.05.2022, 10:05

Пасивний будинок: як мінімізувати витрати на комуналку

В умовах тотального зростання тарифів на комунальні послуги дедалі більше українців замислюються, як мінімізувати витрати на утримання власних осель. Саме тому, одним з основних трендів у розвитку житлового будівництва стає створення пасивних будинків.

Пасивний будинок – загальновизнаний стандарт енергоефективного будівництва. Тисячі об’єктів пасивного будівництва були зведені у всьому світі.

Причина такого успіху проста: стандарти пасивного будинку чітко визначені, працюють у всіх кліматичних зонах та забезпечують мінімальне споживання енергії. Дослідження показали – витрата енергії на опалення та охолодження пасивного будинку буде на 80 відсотків нижче, ніж у звичайних будівлях. В умовах швидкого зростання цін на енергоносії, це робить пасивний будинок економічно привабливим варіантом будівництва.

Для домовласників це також шанс отримати незалежність від викопних джерел енергії. Енергетичні потреби пасивних будівель настільки низькі, що вони можуть бути легко задоволені обладнанням, що використовує поновлювальні джерела енергії: сонячні колектори, пелетні або дров’яні каміни та теплові насоси різних типів.

Історія пасивного будівництва розпочинається в травні 1988 року, коли Wolfgang Feist та Bo Adamson поставили перед собою ціль – визначити фактори, які б дозволили підвищити енергоефективність будівель та встановити чіткі критерії енергозбереження. Спираючись на свої дослідження, і за допомогою архітекторів Bott і Ridder, вони розпочали в 1991 році будівництво в Дармштадті/Німеччина першого в світі пасивного будинку. Саме цей проект став прикладом будівництва майбутнього – високоефективний будинок з найвищим рівнем комфорту та мінімальним споживанням енергії. І сьогодні, терасний будинок, де проживають чотири родини, підтверджує свою ефективність та потребує менше 15 кВт-год/м2 на рік вже чверть століття.

Пасивний будинок – це будівля, що об’єднує в собі неперевершений комфорт та надзвичайно низьке споживання енергії. Професійний дизайн та якісні матеріали, ефективні вікна та вентиляція з рекуперацією є важливими елементами всіх об’єктів пасивного будівництва. Зовнішній вигляд пасивного будинку може мало чим відрізнятись від стандартних навколишніх будівель, адже технологія пасивного будинку описує стандарт енергоефективності, а не метод будівництва. Пасивний будинок повинен відповідати цілі проекту – мінімальне енергоспоживання та максимальний комфорт, а вибір форми в якій це буде реалізовано залежить від побажань замовника та бачення архітектора. Сьогодні, стандарти пасивного будівництва використовуються для різноманітних типів будівель – приватні оселі, офіси, школи, дитячі садочки, спортивні зали, супермаркети, готелі та криті басейни.

Які основні особливості пасивного будинку?

 • Виключно високий рівень теплоізоляції
 • Добре ізольовані віконні рами та потрійне скління
 • Якісні дизайн та будівництво
 • Відсутність містків холоду
 • Герметична конструкція будівлі
 • Вентиляція з рекуперацією тепла

Енергоефективність лежить в основі концепції пасивного будинку.

Протягом року, будівля будівля потребує лише 15 кВт-год/м2 , що еквівалентно 1,5 літрам дизпалива або 1,5 м3 газу. Такі низькі тепловтрати призводять до скорочення споживання енергії більше ніж на 80%. Теплове навантаження пасивного будинку може складати лише 7-10 Вт/м2 в пікові навантаження. Більша частина такої низької потреби в енергії може бути забезпечена відновлювальними джерелами енергії: геліотермальна установка, невеликий дров’яний чи пелетний камін, тепловий насос. Ключовим інженерним елементом пасивної будівлі являється вентиляційна установка з системою рекуперації, яка дозволяє утилізовувати більше 90% вихідного тепла. Вентиляційні системи також забезпечують будинок свіжим повітрям, що є дуже важливим з огляду на герметичність оболонки будівлі. Установки з рекуператором обладнані системою фільтрів, які забезпечують чистоту повітря, що надходить всередину приміщення. Для забезпечення якості повітря на рівні пасивного будинку, вікна в звичайних будинках повинні бути регулярно відкриті і в день і вночі, в будь яку погоду, навіть під час відсутності мешканців. Це просто не можливо і, як наслідок, більшість будинків, шкіл та офісів недостатньо провітрюється.

При проектуванні пасивного будинку особлива увага приділяється геліоархітектурі – орієнтуванню будівлі відносно сонця та максимальному використанню пасивного сонячного тепла. Також особливу увагу слід приділяти ретельному плануванню вікон, їх розташуванню та розмірам. Для більшості кліматичних зон, в ідеалі, максимальна площа скління повинна бути орієнтована в сторону екватора. Самі вікна повинні мати потрійне скління, з заповненням двох камер інертним газом.

Цілком  зрозуміло, що разом з суперізольованими енергоефективними вікнами Пасивному Будинку також необхідні й вхідні двері з відповідними коефіцієнтами теплопередачі. Для того, щоб зберігалося тепло від сонячних променів і водночас холодне повітря не проникало усередину будинку температури внутрішніх поверхонь дверей повинні бути досить високими.

За останні два десятиліття стандарт пасивного будинку швидко завоював популярність.

Більш ніж 50 000 будинків побудованих по всьому світу, в різних кліматичних умовах, підтверджують свою ефективність та інвестиційну привабливість.

Вирішальні переваги на користь пасивного будинку:

 • Високий рівень комфорту
 • Чисте та свіже повітря в будівлі протягом року
 • Структура будівлі забезпечує відсутність вологості та цвілі
 • Надзвичайно низькі енергетичні витрати, незважаючи на постійне зростання цін на енергоносії.
 • Зниження викидівCO2.

P.S. Конкуренція на ринку нерухомості та поява нових тенденцій в будівництві зумовлює появу все більшої кількості як якісних, так і не дуже, житлових комплексів та будинків. Тому, аби не помилитися із вибором забудовника про усі нюанси вибору житла від перевірки документів компанії-забудовника до економічних підрахунків вартості майбутніх комунальних послуг – читайте в серії статей у спільному проекті “Рівненських новин” та ГО “Сталева безпека України” – “Все про будівництво та ремонт“. 

Також, ми ділитимемося з нашими читачами усіма секретами ремонту та комфортного облаштування житла, створення красивого дизайну та декору приміщень.