СЬОГОДНІ: Субота, 28.05.2022, 9:57

Іпотека під 10% річних вже працює

Вже можна знайти пропозиції банків з розрекламованою владою ставкою в 10% річних. Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Іпотека дешевше 10% річних: міф чи реальність?», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».

«Ставки знижуються. Середні ефективні ставки по ринку вже 15–17%. Якщо ми переведемо ресурсну базу в більш дешевий ресурс, ми зможемо в подальшому зберегти тенденцію здешевлення кредитів для населення», — говорить заступниця директора департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Ольга Муха.

Вона розповіла, що з грудня вони двічі знижували ставки за іпотечними кредитами.

«Зараз у нас на вторинному ринку 14% — номінальна ставка і 15% — ефективна. Але якщо буде можливість до здешевлення, то ми готові надавати клієнтам більш доступні кредити», — каже Ольга Муха.

Поки середні ставки ще високі, окремі банки вже зараз пропонують від 10%.

«Цього року ставки істотно впали, і ми це бачимо. Не можу сказати, що в два рази, але пропозиції в районі 10% вже є на ринку. І це призведе до збільшення попиту на іпотеку. Гадаю, цей рік буде краще, ніж минулий», — розповів заступник голови правління Правекс Банку Семен Бабаєв.

Навіть в його банку можна знайти такі пропозиції. «Ефективна ставка на нашу іпотеку — в районі 13% річних. Є програми, де ми даємо і 10% річних при першому внеску в 50%», — зазначив він.

Банкір розповів, що вони дають позичальнику на перші п’ять років «ставку, яку і уряд хотів, і президент анонсував». «Ми можемо собі це дозволити, у нас вартість ресурсів це дозволяє зробити. Гадаю, що цього року ставка на ринку буде 10%, не нижче», — повідомив Семен Бабаєв.

Банк «Глобус», що працює за партнерськими програмами із забудовниками, за окремими об’єктами дає навіть меншу ставку. «Ми працюємо за партнерськими програмами і можемо вже зараз запропонувати ставку на три роки за іпотекою в розмірі 7%, — говорить перша заступниця голови правління банку „Глобус“ Олена Дмітрієва. — Ми знижуємо ставки, але не так, як державні чи банки з дешевим ресурсом. Проте в березні ми відсотки за іпотекою знизили і плануємо їх знижувати далі, максимум до 15%».

Забезпечити низьку ставку за всіма програмами без підтримки держави складно.

«З огляду на вартість ресурсів ми не можемо собі дозволити зробити в чистому вигляді ефективну процентну ставку в 10%. Для реалізації 10% і нижче нам буде необхідна підтримка державних інституцій: або рефінансування НБУ під дешевший ресурс, або компенсація відсоткової ставки позичальникові з держбюджету, або місцеві програми», — пояснив начальник управління департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Віталій Годун.

Голова правління Агентства з рефінансування житлових кредитів Сергій Волков підтверджує, що знизити ставку до 10% надзвичайно складно без субсидування процентних ставок.

«Такий інструмент в світі використовується, але він повинен бути націлений на вузький клієнтський сегмент: ветерани, колишні військові. Якщо такий інструмент застосовується в цілому по ринку, то це призводить до перекосу, і програми згортаються через дефіцит джерел фінансування. Інший спосіб зниження ставок — запуск повнофункціональної моделі іпотечного ринку. У такій моделі я бачу 8%, може, навіть до 6% річних», — розповів експерт.