СЬОГОДНІ: Субота, 19.06.2021, 10:12

На Рівненщині під загрозою психіатричні лікарні

Національна служба здоров’я України не уклала договори з єдиною в Рівненській області психіатричною поліклінікою та психлікарнею, що в Острозі. В останній з початку квітня немає за що годувати хворих. А у психлікарні в Орлівці Сарненського району грошей за новим договором не вистачить навіть на мінімальну зарплату персоналу, тож його попередили про можливе скорочення. Про це Суспільне дізналось безпосередньо від керівників цих закладів.

Що кажуть медичні чиновники

Про те, що практично всі психіатричні лікарні країни перебувають у скрутному становищі через недофінансування, заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов 28 квітня.

На Рівненщині таких закладів є три, усі вони – комунальної власності: обласний центр психічного здоров’я населення, Острозька обласна психіатрична лікарня та психіатрична лікарня у Орлівці під Сарнами. За даними обласного управлінян охорони здоров’я, загалом у закладах наразі допомогу отримують 420 пацієнтів.

– За участю всіх керівників провели нараду і визначили, що недофінансування в порівнянні з минулим, 2019 роком, складає понад 20 мільйонів гривень. Управлінням ініційовано звернення до Міністерства охорони здоров’я, до Національної служби здоров’я щодо вирішення подальшої долі цих лікувальних закладів, вирішення тактики надання медичної допомоги пацієнтів даної групи. Очікуємо в першу чергу роз’яснення від органів центральної влади, а також самі шукаємо шляхи вирішення шляхом оптимізації, реорганізації та приведення до відповідності ліжкового фонду наявним ресурсом, – прокоментував на запит Суспільного начальник обласного управління Олег Вівсянник.

Ситуація в Орлівці

Де шукати гроші на їжу та ліки для пацієнтів обласної психіатричної лікарні в Орлівці – думає директор закладу Микола Пахнюк. Коштів за договором з НСЗУ, каже, не вистачає на мінімальну зарплату працівникам.

– Дефіцит – 7 мільйонів 57 тисяч. Не вистачає 4,5 мільйони – на заробітну плату з нарахуванням, 1,5 мільйона – на харчування, та медикаменти – 800 тисяч, це основне. У 2019 році було профінансовано 22 мільйони 57 тисяч, а зараз виділили 16 мільйонів 700 тисяч. ЇЇ нам не вистачає навіть на мінімальну заробітну плату. У штаті 262 людини, плануємо скорочення, але й ним ми виграємо до кінця року 1,5 мільйони гривень. Ми попередили вже людей про можливе скорочення з першого червня. Мова про 10-15 % колективу, це і господарські персонал, і медсестри.

Головлікар зауважує, що значна частина його пацієнтів не мають родичів, тож їжу їм ніхто не приносить. Про стан справ, каже, написав листа НСЗУ ще першого квітня, поки відповіді не отримав.

– Цих людей не порозпускаєш. Куди дівати тих, хто довго хворіє? Їх ми маємо передавати в інтернати, але вони теж переповнені. Вони у нас лежать і по пів року, і по 9 місяців. За ворота ж не виведеш і не лишиш, – коментує директор закладу Микола Пахнюк.

Ситуація в Острозі

Чекає офіційної відповіді з НСЗУ і адміністрація Острозької обласної психіатричної лікарні. З ними договір взагалі не заключили. Відтак, з першого квітня немає фінансування на харчування пацієнтів і зарплати медиків, розповів головний лікар Павло Маєвський.

– В мене 340 людей в лікарні, а я не маю жодної копійки харчування, на медикаменти, на зарплату не маю ні копійки. Я не можу тримати людей на хлібові і чаєві. В мене і трішки овочів, попросив муки в борг. Про медикаменти я мовчу… Є розуміння обласного управління, там координують наші дії, намагаються допомогти. Але якщо нічого не зроблять, то навіть не можу прогнозувати, яке буде скорочення. З січня ми вже скоротили 13,5 посад – це 18 людей. Наші працівники під час коронавірусу не отримали ні авансу, ні зарплати.

А наші пацієнти – вони заручники, їх немає де діти. Родичі немає, або якщо є, то втікають. Як з ними вчинити? , – розповів Павло Маєвський.

Ситуація в Рівному

Не підписаний договір НСЗУ з поліклінікою Рівненського обласного центру психічного здоров’я, розповів головний лікар Центру Олег Колбач.

– Це єдина психіатрична поліклініка на область – дитяча і доросла. І НСЗУ не підписало договір. Тобто, всі консультації, ЛКК йдуть через неї. За новим наказом ми не маємо права лікувати неврози, тривожні стани, депресії. Все йде через поліклініку, яка має взяти на себе велике навантаження і відповідальність. Тому що 50-60% пацієнтів мають йти в поліклініку. Стаціонар, звісно, може прийняти, але грошей НСЗУ не дасть. Тому ніхто їх брати не буде і лікувати стаціонарно не буде.

Окрім того, що не виділені кошти на поліклініку, непрофінансована експертиза, там де освідчують на алкогольне сп’яніння, а також харчування в стаціонарах. На судово-психіатричну експертизу держава нам виділила кошти, – розповів головлікар.

Олег Колбач передбачає закриття Дубенської поліклініки і досить серйозне скорочення у Рівному, мова може йти про 20% і більше.

– Від НСЗУ ми не бачимо відповіді на фінансування амбулаторної частини психіатричної служби, яка конче потрібна. Якщо це питання не буде вирішене, будемо звертатись до місцевої влади. Поліклініку ми не можемо закрити, куди їм (пацієнтам,-ред.) їхати: у Житомир чи Львів?

Міністерство шукає вихід

Під час брифінгу Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що фахівці МОЗ проводять аудит і вже напрацювали певну кількість рішень, яким саме чином виходити з цієї ситуації, які коригування вносити зараз, у тому числі й у бюджет:

“Ми працюємо над тим, щоб найближчими днями озвучити алгоритм дії виходу з ситуації, щоб не було закриття лікарень.”