СЬОГОДНІ: Субота, 04.07.2020, 12:16

Острозькій Біблії, що зберігається на Рівненщині, виповнилося 438 років

12 серпня 1581 року видали Острозьку Біблію – перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою.

Кілька цікавих фактів про неї, які ми дізналися від мистецтвознавця Миколи Бендюка:

– Князь Острозький задумав Острозьку Біблію як книгу для всіх слов’янських народів. І запросив для перекладу Святого Письма кращих фахівців з латинської, грецької мов та івриту. Вони мали усунути всі зміни, додані в неї упорядниками за попередні 1,5 тисячі років.

– У німецького гравера замовили 100 ілюстрацій до книги. Але протестантське оточення князя виступило проти малюнків у Святому Письмі. Тож єдині ілюстрації в Острозькій Біблії – це Тріумфальна арка і козак-херувим, який зображений на більшості сторінках.

– Острозька Біблія стала виданням, яке фактично повторили всі пізніші передруки Святого Письма.

– Острозька Біблія має 1300 сторінок, її тираж 2,5 тисячі примірників. Ця кількість була унікальною на той час. Тодішні видання мали не більше, аніж 1-1,5 тисячі примірників.

– Острозька Біблія фактично зумовила появу «Острозької академії». Навчальний заклад князь вирішив створити для того, щоб запрошені до Острога перекладачі Біблії залишилися в місті.

– До наших днів дійшло 350 примірників. І це досить багато, порівняно з іншими «ровесниками» Острозької Біблії. А все через те, що цю книгу берегли через її унікальність.

– Примірники Острозької Біблії є в усіх християнських країнах світу. Найбільше – в Росії. В Україні є приблизно 50 таких книг.

– У Рівненській області є 5 цілих примірників Острозької Біблії. Три з них знаходяться в Острозі, 2 – у приватних збірках. А в Рівному є лише 200 сторінок із 1300.

За матеріалами “UA:Рівне”.