СЬОГОДНІ: Неділя, 28.11.2021, 23:08

Як рівнянам платити за комунальні послуги з 1 травня?

Завтра, 3 травня в Україні набуває чинності закон про житлово-комунальні послуги. Цей документ стосуватиметься як мешканців квартир, які є власниками житла у багатоквартирних будинках, так і підприємців та юридичних осіб, котрі орендують нерухомість у форматі офісу.

Цікаво, що раніше мешканці будинку самостійно обирали послуги, які хочуть отримувати. Проте за новим законом вони платитимуть за усі 15 передбачених чинним законодавством послуг та не матимуть змоги відмовитися від них.

Ми розмежували головні положення закону та окреслили нововведення стосовно «комуналки», що торкнуться українців.

Пеня для боржників
З 1 травня почнуть нараховувати пеню за невчасну оплату житлово-комунальних послуг. До слова, ця пеня досить умовна. Це 4% річних. Це просто таке нагадування, що треба платити за комуналку, а не каральний захід.

4% річних означає, що у випадку прострочки комунального платежу ви заплатите 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Наприклад, якщо прострочили 1000 гривень комунального платежу, то пеня за день складе 10 копійок. Але вона не може перевищувати розмір боргу. Також її не нараховуватимуть споживачам, яким держава затримала виплати субсидії чи пільг, або яким працедавець затримав зарплату – але це треба буде довести документом.

Абонплата за комуналку
Людей вже залякали абонплатою на газ. А насправді це не так страшно. Беруться витрати за місяць і розподіляються рівномірно: щоб забезпечити утримання будинку, виплату зарплати керуючому, гроші на поточний ремонт. Ці гроші і закладаються в абонплату.

Абонплата за утримання території – це і буде плата вашою керуючої компанії плюс мінімальні витрати на папір тощо.

Відключення за борги
Чимало ЗМІ вже написали «страшилки» про те, що за новим законом боржників будуть перевіряти і відключати. Але тут не все так однозначно. У нас 60% житла – старого житлового фонду. І всі лічильники – всередині квартири. Практично всюди вертикальна розводка. І відрізати можна лише електрику, та й то – якщо є лічильник зовні. Якщо лише всередині лічильники – практично ніщо не можна відключити.

Зараз якраз комунальні служби часто зловживають і відключають весь будинок, особливо якщо боржник не один, а якщо їх 20-30%. І надають сусідам «можливість» розірвати один одного. Законом таке відключення не передбачене. Але є механізм, коли комунальні служби мають право перевірити боржника, але це не нова норма, вона і зараз діє. Якщо є фізична можливість відключити саме цього боржника – його відключають.

І ще один каральний захід, якщо заборгованість перевищує 84 тисячі гривень – на боржника подають до суду, накладають арешт на майно і нерухомість, примусово продають його і погашають борги. Цей механізм зараз не використовують, бо суди – це досить довго. Але про цю норму варто пам’ятати.

Новий закон і старі-нові тарифи
Визначений законом рік на вибір моделі відносин між споживачем і надавачем послуг призведе до того, що у підприємств, що надають комунальні послуги, можуть змінитися умови господарювання. Наприклад, ми й досі не знаємо, чи зміниться і як саме ціна на газ. Якщо зміниться – це потягне за собою зміну вартості гарячої води та опалення. А за законом про ЖКП старі договори мають діяти без змін, без коригувань тарифів.

Щоб комунальну галузь не загнати в кут, тому що люди досить пасивні і не приймуть одномоментно рішення про те, які моделі відносин вони оберуть, ми зареєстрували проект закону №10228. Він дасть можливість в цей період органам місцевого самоврядування і Нацкомісії коригувати тарифи по старій структурі. Якщо ціна газу зміниться – проіндексувати на газ.

Загалом, експерти вважають закон про ЖКП гарним. Якщо він запрацює – ми позбудемося неякісного надання комунальних послуг. І наші будинки і подвір’я зміняться. Звичайно, для цього треба буде брати на себе відповідальність за власне житло. І співпрацювати з сусідами. А це для українців часом буває складніше, ніж вічно скаржитись на ЖЕК.