СЬОГОДНІ: Середа, 03.06.2020, 20:11

Другий тур – це фактично вибори з нуля, – у штабі Порошенка оптимістично налаштовані на перемогу

Журналісти видання НВ, поговорили з відомими політологами і соціологами, щоб з’ясувати, кому дістануться голоси Тимошенко, Бойко, Гриценко і Смешко. Соціологи і політологи прогнозують, яким буде другий тур президентських виборів.

Після восьмої вечора 31 березня, коли стало зрозуміло, що президентські перегони продовжать Володимир Зеленський і Петро Порошенко, вся країна задалася питанням – до кого з них перетече електорат кандидатів, які не вийшли до другого туру.

Станом на зараз, Зеленський лідирує з великим відривом – у нього 30,22% голосів, а у Порошенка близько 16%. В сумі 37,8% голосів відійшли Юлії Тимошенко, Юрію Бойку, Анатолію Гриценку і Ігорю Смешко.

Саме за ці майже 38% голосів зараз розгортається справжня битва. Порошенку, щоб перегнати Зеленського в другому турі, треба набрати мінімум 15%, виходячи з поточних позицій двох лідируючих кандидатів. Зеленському важливо не розгубити і, по можливості, наростити рівень своєї підтримки.

На думку Інни Волосевич, заступника директора соціологічної компанії InfoSapiens, електорат Гриценко більш схильний у другому турі проголосувати за Порошенка.

Штабісти Порошенка в ніч після виборів ділилися причинами свого стриманого оптимізму: мовляв, другий тур – це фактично вибори з нуля, так що турбуватися з приводу великого розриву між Зеленським та чинним президентом вони не збираються.

Політолог Євген Магда вважає цей аргумент дійсно вагомим.

«Певною мірою другий тур почнеться спочатку, як би парадоксально це не звучало, – стверджує політолог. – У Зеленського є помітна перевага, але в бюлетенях воно ж не зафіксовано і підрахунок голосів почнеться спочатку».

Соціолог Ірина Бекешкіна, директор фонду Демократичні ініціативи, робить свій прогноз: Тимошенко однозначно підтримає Зеленського, а виборці Гриценко, незважаючи на його принципову позицію щодо Порошенка, все ж відійдуть до чинного президента. Те ж саме станеться з електоратом Смешко. Виборці Бойко, на її думку, перейдуть до Зеленського, бо він лідирує в тих регіонах, де популярний сам Бойко.

А далі Бекешкіна пояснює електоральну логіку другого туру: «Голосування першого туру – це голосування «за», адже виборець обирав того, кому симпатизувати. А в другому турі буде голосування проти, тобто виберуть Зеленського, щоб президентом не став Порошенко і навпаки. Але у того чи іншого немає половини голосів виборців».

«Найбільша загроза зараз в тому, що переможець другого туру не отримав 50% голосів», – продовжує цю думку політолог Магда. Це не знищить перемогу на виборах, вважає він, але створить ситуацію конфронтації новообраного президента з парламентом.

Чи є у Порошенка шанси наздогнати Зеленського до 21 квітня, коли відбудеться другий тур виборів? Бекешкіна вважає, що є.

«У Порошенка шанси є, але явно не гарантовані, десь 4 до 10. Що стосується шансів – давайте згадаємо минулий рік, я сама говорила: «Єдине, в чому ми переконані це те, що Тимошенко буде в другому турі». Настільки вона мала більше відрив від всіх інших. А зараз виявилося, що її немає в другому турі», – підкреслює глава фонду Демократичні ініціативи.

Політолог Магда нагадує: 21 квітня – це Великдень за західним церковним календарем, а це значить, що в Україну повернуться багато трудові мігранти, частина з яких може підтримати Порошенка.

Волосевич з InfoSapiens теж вважає, що шанси у Порошенка є. «Протягом кампанії Порошенко вдавалося набрати і 10% буквально за місяць, тобто теоретично наздогнати Зеленського можна, але дуже складно», – говорить вона.

Якщо Зеленський уникає союзів зі старими політиками, то у Порошенка таких обмежень немає, додає Магда. На його думку, це – а також нові політичні меседжі – може допомогти чинному президенту наростити свої електоральні показники.